ANNONCE

Nyheder

Nyhedsarkiv:Se alle
  • Se alle
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
Odense Håndbold forlænger med Jan Pytlick
06. februar 2019

Odense Håndbold forlænger med Jan Pytlick

Odense Håndbold forlænger med cheftræner Jan Pytlick, der har underskrevet en treårig aftale med den fynske håndboldklub. Jan Pytlick fortsætter dermed i Odense Håndbold frem til 2022.

Odense Håndbold har forlænget kontrakten med cheftræner, Jan Pytlick. Den 51-årige cheftræner har underskrevet en kontraktforlængelse på tre år og fortsætter i Odense Håndbold frem til sommeren 2022.

Jan Pytlick førte i sæsonen 2017/2018 Odense Håndbold til klubbens hidtil bedste resultat, da holdet vandt sølv i danmarksturneringen. Resultatet betød samtidig, at Odense Håndbold kvalificerede sig til Women’s EHF Champions League for første gang i klubbens historie. I denne sæson har Jan Pytlick med trænerteamet og holdet også vundet en sølvmedalje ved Santander Final4.

Om kontraktforlængelsen siger administrerende direktør i Odense Håndbold, Lars Peter Hermansen: ”Vi er rigtig glade for, at vi har forlænget tre år med Jan. Han har en stor aktie i, at Odense Håndbold på relativ kort tid har markeret sig på den nationale og internationale håndboldscene.”

Lars Peter Hermansen fortsætter: ”Vi er overbeviste om, at Jan Pytlick er manden, som kan løfte klubben og holdet til næste niveau, og som fremadrettet kan sikre titler til Odense Håndbold.”

Jan Pytlick fortæller selv: ”Jeg er glad for at kunne fortsætte i Odense Håndbold. Det er et sindssygt spændende hold, som vi har, og det er sindssygt spændende dét, som klubben har gang i. Odense Håndbold er bare vokset og vokset, og klubben har store ambitioner. Vi vil være det bedste hold, og det glæder jeg mig til fortsat at arbejde med.”

Jan Pytlick tiltrådte som cheftræner i Odense Håndbold tilbage i 2016. Inden da var han ansat i den makedonske storklub Vardar, og Jan Pytlick var også landstræner for det danske kvindelandshold fra 1998 til 2005 og igen fra 2007 til 2014. I de perioder vandt han både OL-guld og EM-guld med Danmark.

Har du prøvet vores app?
Klik her for at gå til den nye mobil app